Może zastanawiasz się, czy aby na pewno architekt wnętrz jest Ci potrzebny? Nie jest to przecież obowiązek – większość osób urządza swoje domy bez architekta. Postaramy się podpowiedzieć, dla kogo może okazać się pomocne korzystanie z usług architekta. Przyjrzyjmy się różnym typom osób, które się zgłaszają do naszej pracowni.
1. Kompletnie nie mam wyobraźni przestrzennej!
„Kiedy idę do sklepu meblowego, widzę, jakie rzeczy mi się podobają. Ale jak to będzie wyglądać w moim domu – tego nie jestem sobie w stanie wyobrazić”. Ile razy słyszymy takie zdanie! Wyobraźnia przestrzenna nie musi być w tym samym stopniu rozwinięta u wszystkich. Jedni patrzą na pusty salon i oczami wyobraźni widzą, jak po kilku tygodniach pracy może on wyglądać i cieszą się przy tym, bo mają potencjał do stworzenia czegoś pięknego. Inni mają przed oczami jedynie ruderę, do której lepiej nie wchodzić. Dlatego właśnie ci pierwsi zostają architektami, żeby swój talent wykorzystać, wizje móc urzeczywistnić i uszczęśliwić przy tym tych, którzy wyobraźnię przestrzenną mają mniej rozwiniętą.
2. Podobają mi się różne style, nie potrafię się zdecydować!
Nawet ja, architekt, stwierdzam, że najtrudniej jest projektować dla siebie. Żeby zaaranżować spójne wnętrze, dobrać odpowiednie materiały i dodatki, równocześnie skupiając się na ergonomii i funkcjonalności, potrzebne są dwa elementy. Pierwszy z nich to postawienie się na miejscu właściciela projektowanego domu, empatia, uchwycenie myśli inwestora, zrozumienie, o czym marzy i co mu się podoba. Drugi to dyscyplina i konsekwencja, czyli wyznaczenie osi projektu, pilnowanie spójności co możliwe jest wtedy, kiedy potrafimy na projekt spojrzeć z dystansem.
3. Wiem, co chcę, ale czy to będzie pasować?
Czasem wiesz, co chcesz mieć w domu, co ci się podoba, ale nie wiesz jak to umiejętnie połączyć i nie jesteś pewny, czy wszystko będzie do siebie pasować. Może masz już wybraną kolekcję płytek do łazienki? Może od lat marzy Ci się tapicerowane łóżko, biała toaletka i ciężkie, lejące zasłony? Może masz przed oczami wnętrza, w których pięknie wygląda twoja wymarzona jodełka francuska na podłodze i białe listwy przypodłogowe? Niby wszystko masz w głowie, ale jakoś nie widzisz tego w przestrzeni, którą masz urządzić? Architekt jest po to, żeby wziąć twoje pomysły jak składniki pysznego ciasta, umiejętnie je połączyć, odrzucić te, które zepsują smak, połączyć pozostałe, zadbać o odpowiednie proporcje, i dołożyć niezbędne i podkreślające smak przyprawy takie jak dodatki, lampy i tkaniny. Dzięki współpracy Twojej i projektanta powstanie przepyszne wnętrze!
4. Może i mógłbym urządzić wnętrze sam, ale nie mam na to czasu ani ochoty
W dzisiejszych czasach ludzie cenią sobie swój czas. Jeśli wolisz skupić się na swojej pracy, rodzinie, wypoczynku, na swoich pasjach, do których nie należą remonty i urządzanie przestrzeni, architekt wnętrz jest właśnie dla ciebie. Czas jest równo rozdany każdemu człowiekowi: czy biedny, czy bogaty, czy młody, czy stary, czy zapracowany – każdy ma 24 godziny na dobę. Jeśli swoje 24 godziny masz zaplanowane, nie jesteś w stanie poświęcić wielu cennych chwil na chodzenie po sklepach, poszukiwanie funkcjonalnych rozwiązań, pasujących do siebie materiałów i wyposażenia, zleć to architektowi. On przygotuje dla Ciebie nawet listę zakupów, z ilością i ceną poszczególnych materiałów. Wtedy Ty robisz to, co jest ważne dla Ciebie i to, w czym jesteś dobry, a architekt wnętrz tworzy dla Ciebie taki dom, w którym z jeszcze większą przyjemnością będziesz spędzał czas.
5. Niech zrobi to profesjonalista!
Kiedy jesteś chory, najczęściej nie leczysz się sam, a idziesz do lekarza. Kiedy chcesz uszyć garnitur lub suknię ślubna, raczej nie zabierasz się za nożyce, igły i nici, ale idziesz do krawcowej, która ma talent i doświadczenie. Jeśli wystrój domu jest dla Ciebie ważny, jeśli ma być Twoją wizytówką i chcesz, żeby był zaprojektowany w najlepszy z możliwych sposobów oraz taki, który równocześnie wyraża ciebie i odpowiada trendom oraz zasadom budowania kompozycji we wnętrzu, nie musisz zostać z tym sam. Architekt może Ci bardzo pomóc. Poznasz różne materiały, zestawienia, kolory. Architekt przygotuje dla Ciebie planszę, na której zobaczysz, jak różne elementy wyposażenia, materiały i dodatki będą współgrać ze sobą, tworząc niepowtarzalne wnętrze.
6. Moje wnętrze ma spełniać niestandardową funkcję
Jeśli masz lokal usługowy, restaurację, mieszkanie na sprzedaż lub na wynajem, salę zabaw czy biuro nieruchomości – potrzebujesz zmierzyć się z wykonaniem remontu innego niż standardowe odświeżenie własnych czterech kątów. Od jakości wykończenia wnętrza, ergonomii i ogólnego niepowtarzalnego pomysłu zależy nie tylko Twoje dobre samopoczucie, ale również Twoje zarobki. Do świetnie urządzonej kawiarni klienci chętniej przyjdą, ergonomicznie urządzone mieszkanie najemcy szybciej i drożej wynajmą, a atrakcyjność biura nieruchomości może pokazać prestiż i wzbudzić zaufanie potencjalnego klienta. W projekty takich wnętrz warto zainwestować, bo końcowy zysk może być wielokrotnie wyższy niż poniesiony koszt projektu.
Jeśli odnajdujesz się w którejś z tych grup, chętnie pomożemy w urządzeniu Twojej przestrzeni. Zapraszamy do współpracy – jesteśmy dostępni pod adresem: biuro@wazka.com.pl
Jeśli natomiast masz swoje wizje, aranżowanie wnętrz to Twoja pasja, uwielbiasz kupować rzeczy do domu, cieszy cię myśl o nadchodzącym remoncie albo nawet chętnie sam takie remonty wykonujesz, a na myśl o architekcie wnętrz zastanawiasz się, czy on nie pozbawi cię najlepszej zabawy to w takiej sytuacji prawdopodobnie poradzisz sobie spokojnie bez naszej pomocy, a efekt będzie zależał od Twojego talentu i zaangażowania. Trzymamy za Ciebie kciuki!