Jak zorganizować mikro przestrzeń?

By Published On: 7 lipca, 20210 Comments

Świat w którym żyjemy nieustannie się rozwija – nauka, technika, technologia czy gospodarka są inne, niż zaledwie rok temu. Za ich pomocą mamy coraz większą samoświadomość życia społecznego, kulturowego oraz zawodowego. To bezpośrednio przekłada się na sposób naszego życia – chociażby mieszkań. Chociaż pandemia zmieniła nie tylko życie towarzyskie czy kulturowe, lecz także wpłynęła na rynek nieruchomości. Lepiej zauważalny jest trend do zakupu lub wynajmu mieszkania o mniejszym metrażu, które są bardziej ekologiczne – przez mniejsze zużycie mediów, takich jak prąd czy ogrzewanie i klimatyzacja. Mniejsze mieszkanie to mniejszy ślad węglowy ale również niższy koszt wynajmu lub zakupu. Jak zatem sprawić, by mikro przestrzeń była jak najbardziej praktyczna i estetyczna?

1. Zadbaj o porządek

Każda rzecz, która jest przechowywana w małych obiektach powinna mieć swoje miejsce, ale im więcej rzeczy potrafisz schować tym przestrzeń będzie bardziej uporządkowana oraz praktyczna.
Pamiętaj, że każdy nieporządek – pozostawione ubrania czy rzeczy osobiste są niekorzystne dla pomieszczenia w którym przebywasz a w konsekwencji bardziej przytłaczające.
Warto pozbyć się wszystkich niepotrzebnych obiektów, przemyśleć, które będą używane oraz potrzebne, by zmaksymalizować czystość oraz użyteczność pomieszczenia.
Porządek to także sprytne ukrycie rzeczy osobistych czy ubrań w zamykanych szafach w taki sposób, by były niewidoczne w trakcie użytkowania pomieszczenia. W takim przypadku zdecydowanie lepiej wypadnie zamknięta szafa, niż otwarta witryna.

2. Ogranicz ilość niepotrzebnych gadżetów

Minimalizm jest zawsze w cenie. W mikro przestrzeniach liczy się każda powierzchnia, dlatego nie warto stosować gadżetów, które nie są potrzebne – zbędne dekoracje czy elektronika nie tylko zmniejszą optycznie powierzchnię, lecz przeszkodzą w porządkowaniu obiektów, które są nam bardziej potrzebne.
Przy zakupie elektroniki nastawiaj się na małe wymiary – mniejszy telewizor będzie bardziej praktyczny oraz mniej przytłaczający. Nawet takie szczegóły jak mniejszy ekspres do kawy czy odkurzacz zajmą mniej miejsca oraz będą łatwiejsze w ukryciu. Polityka grama, czyli niewielkie zmniejszanie wymiarów ale w wielu miejscach da ogromne rezultaty, przy czym będzie bardzo korzystne oraz praktyczne w niewielkich mieszkaniach

 

3. Rozjaśnij wnętrze

Stosowanie jasnych barw pomoże nam zwiększyć optycznie pomieszczenia oraz dodatkowo sprawi, że przestrzeń jest bardziej harmonijna, spokojna oraz przyjazna. Zastosuj biel na ścianach, frontach mebli czy jasne, drewniane podłogi i blaty. Sprytne dodatki takie jak pastelowe, jasne dywany czy narzuty uczynią przestrzeń bardziej przyjazną, zmniejszając wrażenie ciasnoty.
Maksymalnie wykorzystaj światło dzienne stosując kompaktowe rolety wkomponowane w ramę okna. W ciągu dnia można je zupełnie odsłonić dodatkowo doświetlając pomieszczenie. Odpowiednio dobrane zasłony są świetnym rozwiązaniem, sprawiają, że mieszkanie jest bardziej przytulne, przyjemne dla oka. Jednak rolety zajmują mniej miejsca, co dodatkowo wyszczególni tak cenną przestrzeń.

4. Stosuj kompaktowe lub składane meble

Wzorem kompaktowych mieszkań może być Japonia – symboliczne są mieszkania o mikroskopijnym metrażu, lecz urządzone w bardzo praktyczny sposób. Mieszkania te charakteryzują się sprytnym gospodarowaniem przestrzeni. Jedną z cech jest stosowanie składanych mebli – stołów, które nieużywane są złożone przy ścianie czy krzeseł, które można złożyć i schować do szafy. Polityka grama ma znaczenie również przy wybieraniu mebli stałych – łózka czy szaf. Te powinny być kompromisem pomiędzy ich objętością i możliwościami przechowywania a wymiarami zewnętrznymi. Wzorem są szafy narożne, których głębokość oraz kształt pod względem pojemności powala na głowę szafy klasyczne. Praktyczna szafa to także taka, która pomieści rzeczy rożne pod względem objętości czy wymiarów – ubrania, odkurzacz, rzeczy osobiste czy elektronikę, dlatego przy zakupie warto wybierać meble o różnych układach wewnętrznych, mających dużą przegrodę na odkurzacz oraz mniejsze na dokumenty, klucze czy ładowarki.

5. Łącz funkcje

Meble powinny być praktyczne pod kilkoma względami, im mniej mebli wykorzystamy, tym więcej powierzchni oszczędzimy. Przykładem może być kuchnia – stosowanie wyspy kuchennej jako blatu może być użyte po uporządkowaniu jako stół jadalniany. Wystarczy jedną, szerszą krawędź blatu wysunąć nieco poza obrys mebli, by móc komfortowo przy nim usiąść. Warto stosować sofy lub narożniki z funkcją spania. Nawet te o kompaktowych wymiarach posiadają funkcję spania.

6. Im wyżej tym lepiej

Jeżeli jesteśmy ograniczeni przez metraż mieszkania, warto wykorzystać jego wysokość. Szafy sięgające do sufitu mieszkania są znacznie praktyczniejsze i pomagają ukryć rzeczy, które są rzadko używane. Dodatkowo możemy podzielić taką szafę na przegrody o różnych wymiarach, pomoże nam to zwiększyć możliwości segregowania pod względem wymiarów lub częstości używania.
Warto stosować szafy sięgające do sufitu w każdym pomieszczeniu – pokoju lub kuchni, powierzchni magazynowania nie zabraknie a nie tracimy na powierzchni mieszkania, jego praktyczności. Stosowanie szaf z frontami przesuwnymi poprawi komfort korzystania przy jednoczesnym zwiększeniu praktyczności i pełnym wykorzystaniu posiadanego miejsca.

7. Stosuj lustra

W niewielkich lub wąskich pomieszczeniach warto stosować duże lustra, ponieważ te mocno powiększają optycznie pomieszczenie. Dodatkowo odbijają światło zarówno dzienne jak i sztuczne, lepiej doświetlając pomieszczenia, potęgując wrażenie przestronności. Wysokie lustro w hallu lub przedpokoju pomoże użytkownikowi przejrzeć się przed wyjściem. Często stosowany zabieg tworzenia szaf z frontami lustrzanymi jest nie tylko bardzo praktyczny ale także zwiększa estetykę pomieszczenia.

Mieszkanie wcale nie musi być duże, by było praktyczne. Stosowanie sprytnych zabiegów mających na celu aranżację wnętrza estetycznego, praktycznego oraz nastawionego na użytkownika jest szczególnie istotne przy ograniczonym metrażu. Stosując kilka prostych trików tworzymy przestrzeń, której mała powierzchnia nie będzie odczuwalna, przy jednoczesnym zysku ekonomicznym.

Autor: Gabriela Kliś

707, 2022

Kamień w łazience

1. Jaki wybrać ? Praktycznie każdy odpowiednio przygotowany (wypolerowany i [...]

Przejdź do góry